TRZYDZIESTOLATEK


TRZYDZIESTOLATEK

TRZYDZIESTOLATEK

RESTAURACJA „ŚTANTIN”

W URODZINOWYCH WSPOMNIENIACH

 

W obecnym 2021 roku restauracja „ŚTANTIN” obchodzie swoje urodziny. okrągłe i całkiem już poważne. Trzydziestolecie. Można powiedzieć : jak ten czas leci ! trzy dekady obecności w Starych Siołkowicach. Nie tylko jako restauracja. Także jako miejsce spotkań, dom kultury, sala koncertowa i wykładowa, strefa kibica i galeria. Aktywne życie wokół stołu biesiadnego wrosło w nasze codzienne życie. Nasze plany pokrzyżowała ostatnio epidemia. Mamy jednak nadzieję na normalność. I na powrót wszystkich naszych Gości.

Z okazji 30-lecia chcemy regularnie publikować ciekawostki z minionych lat działalności „Śtantina”. Co dwa tygodnie będziemy przedstawiać tekstowe, fotograficzne i filmowe tematyczne wspomnienia z naszej historii. Zapraszamy do urodzinowych wspomnień, do śledzenia naszej strony www.stantin.eu i profilu FB, do pisania ciekawych komentarzy. Jubileuszowe wspomnienia rozpoczynamy od historycznego zarysu lokalu gastronomicznego, którego adresem jest ul. Michała 27.

 

W 1991 roku, w nowych realiach społecznych i w nowej ustrojowej rzeczywistości, rozpoczął działalność gospodarczą – nasz trzydziestolatek-firma „Śtantin”.

Historia lokalu osiągnęła już całkiem spory wiek. Pierwsza oficjalna nazwa naszej restauracji to „KLUB NOCNY”. Forma ta umożliwiła legalną sprzedaż napojów o maksymalnej zawartości alkoholu do 18% i organizację wydarzeń także po godzinie 22.00. Dokładnie 11 lat później, w 2002 roku obiekt stał się restauracją i formalnie otrzymał powszechnie znaną dziś nazwę „Śtantin”. Nazwa ta funkcjonowała już o wiele wcześniej. w śląskiej gwarze Śtantin to zdrobnienie imienia Konstanty, jednego z przodków rodziny Kulig. Nośna i bardzo swojska nazwa stała się symbolem rozpoznawczym lokalu i jedną z wizytówek Starych Siołkowic.